Thursday, July 11, 2013

"Minu Suriname" - Liina Org

39.

Pealkiri: "Minu Suriname"

Autor: Liina Org

Leheküljed: 263

Raamatu tagakaanelt: Mis maa see on, kus laululinnukesel on sõiduauto hind, kus mošee kõrval kõrgub sünagoog ning mille asukohta enamik meist maakaardil määrata ei oskaks? Suriname on väike riigike Lõuna-Ameerikas, kus Liina Org veetis kümme kuud. Sõitnud kohale suurte lootuste ja hiiglaslike plaanidega, mille hulka kuulusid vihmametsade päästmine (ei õnnestunud) ning kliima soojenemise peatamine (kukkus läbi), avastas ta eest riigi, mis hoolimata põrgukuumusest, harjumatust elurütmist ning läbinisti veidrast töökultuurist oli nii lummav, et pani ta euroopalikke eluväärtusi ümber hindama ja maailmajao vahetamist kaaluma. Sellest rännakust sündinud raamatu vahendusel saab selgeks, milline oli Suriname minevik (orjanduslik) ja milline on seetõttu sealne etniline koosseis (kirju). Saab teada, millega ämma-äia sügavale džunglisse meelitada (korjaaliga) ning mis mured vaevavad hiiglaslikke merikilpkonni (eredad hotellituled).
Autor võtab meid kaasa metsaneegrikülla matustele ning koos indiaanlastega jõuluõhtut veetma. Lugeda saab ka sellest, kuidas kohalik ravitseja tohterdab luuvaludes vaevlevat skeptilist eestlast (troopiliste taimemikstuuridega), mis valitseb illegaalsetes kullakaevandustes (anarhia) ning miks kogu riik prahi sisse on uppumas. Soovituslik ja valgustav lugemine igale algajale maailmaparandajale!

Enda arvamus: Minu jaoks oli suhteliselt emotsioonitu raamatu. Sellised vastakad tunded tekkisid ja viimaks otsustasin, et siiski oli vist pigem igav. Nii rahulik lugemine, et paari päeva pärast polegi eriti meeles, mida sa täpselt lugesid.
Surinamest jäi ka suhteliselt keskpärane mulje. Ilmselt mulle endale lihtsalt ei meeldi sellised palavad ilmad ja kõiksugused veidrad elukad.
Nunnu kaanekujundus.
Soovitan pigem vanematele inimestele.

Hinnang: 6/10


No comments:

Post a Comment