Saturday, June 15, 2013

"Lohetätoveeringuga tüdruk" - Stieg Larsson

33.

Pealkiri: "Lohetätoveeringuga tüdruk"

Autor: Stieg Larsson

Leheküljed: 535

Raamatu tagakaanelt: Ajakirjanik Mikael Blomkvist on idealistlik, oma tööle pühendunud, fanaatiliselt õigust ja õiglust ihkav inimene. Lisbeth Salander on noor naine, kelle minevikus on midagi väga hämarat ja keda peetakse autistlikuks või lausa alaarenenuks. Tegelikult on aga tegemist maailmatasemel häkkeriga, kes lahendab meelelahutuseks keerulisi matemaatikaülesandeid ning kes on treeninud enda igas mõttes ellujääjaks.
Mikaeli ja Lisbethi teed ristuvad, kui üks Rootsi legendaarsemaid tööstureid Henrik Vanger teeb Mikaelile ettepaneku välja uurida, mis juhtus 40 aasta eest Harrietiga, Vangeri noore sugulasega. Harriet haihtus jäljetult saarelt, mis oli tütarlapse kadumise päeval muust maailmast ära lõigatud, sest seda mandriga ühendaval sillal oli toimunud liiklusõnnetus. 16-aastase Harrieti surnukeha ei leitudki, kuid Henrik Vanger oli veendunud, et tütarlapse tappis keegi tema lähedastest.
Blomkvist võtab pakutud ülesande pooleldi tõrkudes vastu ning saab abiliseks Lisbeth Salanderi. Mida sügavamale Blomkvist ja Salander Vangeri suguvõsa ajalukku süüvivad, seda õudsemaks ja verisemaks kogu lugu nende kohkumuseks muutub…

Enda arvamus: Olen mitu korda filmi vaadanud, raamatut lugenud... ja arvamus ei ole üldse muutunud. Minu üks lemmikraamatutest läbi aegade. Esiteks tegelased. Selles raamatus on esindatud nii palju inimtüüpe ja see teeb kogu loo veel kümme korda põnevamaks. Minu lemmik (ja ilmselt pea kõigi lemmik) Lisbeth, kes on niivõrd omapärane, et seda on lausa mõttetu kirjeldada. Mikael, kes on täpselt seda tüüpi inimene, kellel on kindlad põhimõtted, kindel plaan elus, mõningad pahelised kalduvused ja kes üritab nii kaua kui võimalik probleemidest eemale hoida. Kui ta aga lõpuks neid lahendama hakkab, saab ta sellega kangelaslikult hakkama. Muidugi veel Vangeri suguvõsa ja Salanderi eestkostja. Kõik tegelased on imelised.
Raamat käsitleb nii paljusid teemasid: inimeste omavahelisi suhteid, ärimaailma, naiste väärkohtlemist, ajakirjandust...
Ja lõpuks muidugi see, kui hästi kogu lugu kirja on pandud.

Hinnang: 10/10


No comments:

Post a Comment