Saturday, March 23, 2013

"Huntide hellus" - Stef Penney

13.

Pealkiri: "Huntide hellus"

Autor: Stef Penney

Leheküljed: 476

Raamatu tagakaanelt: Kanada, 1867
Lund ja jääd täis tundra serval valmistub üks naine asuma rännakule, mis muudab kogu ta elu.
Sellal kui talv oma külma haaret üksildase ja isoleeritud Dove Riveri ümber koomale tõmbab, on üks mees julmalt tapetud ja seitsmeteistaastane poiss jäljetult kadunud. Surnud mehe hüti juurest algavad jäljed viivad põhja poole metsa ja selle taga laiuvasse tundrasse. Kohaliku mehe vägivaldne surm meelitab külakesse nii ajakirjanikke, Hundsoni Lahe kompanii ametnikke, trappereid kui ka kaubitsejaid – kuid kas nad kõik tahavad mõrva lahendada või seda hoopis enda huvides ära kasutada?
Üksteise järel asuvad otsijad Dove Riverist teele, ajades jälgi üle hüljatud maastiku, mis on koduks vaid metsloomadele, hulludele ja põgenikele, otsides kes mõrvarit, kes oma poega, kes kaht seitseteist aastat tagasi kaduma jäänud õde, kes unustusse vajunud Ameerika põliselanike kultuuripärandit – enne, kui lumi langeb ja mineviku jäljed igaveseks enda alla matab.
Oma üllatavalt veenvas debüütromaanis põimib Stef Penney seiklused, põnevuse, paljastused ja huumori üheaegselt nii suurepäraseks trilleriks, panoraamseks ajalooliseks romaaniks kui ka põnevaks mõrvalooks, mille haare ja tase teevad sellest vaieldamatult ühe viimaste aastate edukaima debüüdi.

Enda arvamus: Avastasin selle raamatu pool juhuslikult, kui raamatukogus ringi tuhnisin. See oli üks nendest kordadest, kus lihtsalt mitte ühtegi head raamatud ei suutnud leida ja niisiis sattuski minu kätte see äärmiselt pilkuköitva pealkirjaga teos. Nii tutvustav tekst kui imeline kaanekujundus panid mind seda laenutama.
Mulle meeldis see lugu esimestest lehekülgedest alates. Tohutult hea oli istuda teki sees ja kujutleda neid lagedaid külmunud väljasid, mida raamat kirjeldas. Just tegevuspaiga loodus andis minu arvates raamatule väga palju juurde.
Teine asi, mille eest ma kohe kõrgeid punkte annaksin, oli tõsiasi, et tegemist ei olnud lihtsalt kriminaalromaaniga. Selles oli veel nii palju: inimsuhted, ema-poja armastus, tagakiusamine ja eelarvamused. Ma pean ütlema, et see raamat esindabki minu jaoks ideaalset teost. Sellist, kus on veidi põnevust, saladusi ja palju inimpsühholoogiat. Ka tegelased olid suurepärased, äärmusest-äärmusesse, ning veel kord kiidaksin ma imelist kaanekujundust.

Hinnang: 10/10


No comments:

Post a Comment