Monday, February 24, 2014

"The Perks of Being a Wallflower" - Stephen Chbosky

20.

Pealkiri: "The Perks of Being a Wallflower"

Autor: Stephen Chbosky

Leheküljed: 232

Raamatust: Charlie is a freshman.

And while he's not the biggest geek in the school, he is by no means popular. Shy, introspective, intelligent beyond his years yet socially awkward, he is a wallflower, caught between trying to live his life and trying to run from it.

Charlie is attempting to navigate his way through uncharted territory: the world of first dates and mix tapes, family dramas and new friends; the world of sex, drugs, and The Rocky Horror Picture Show, when all one requires is that perfect song on that perfect drive to feel infinite. But he can't stay on the sideline forever. Standing on the fringes of life offers a unique perspective. But there comes a time to see what it looks like from the dance floor.

Arvamus: Viimasel ajal on see raamat meeletult populaarsust kogunud ja sellepärast otsustasin minagi selle läbi lugeda. Ma ütlen, et erilisse vaimustusse ei sattunud. Mulle meeldis idee kirjutada kirju võõrale inimesele oma elust, aga minule jättis Charlie natukene veidra mulje. Mitte isegi halvas mõttes, aga ta oli kuidagi väga naiivne oma ea kohta. Kohati oli ta tõesti väga tark ja väga omapärase mõtlemisega, aga siis jälle ei saanud ta hakkama kõige tavalisemate asjadega.
Üleüldse oleks võinud natukene rohkem sündmuseid toimuda. Minu jaoks jäi raamat veidi igavaks, aga samas leidus seal palju häid mõtteteri.

Hinnang: 8/10

pilt: rahvaraamat.ee

No comments:

Post a Comment