Thursday, October 20, 2011

"Puhtsüdamlik ülestunnistus" - Allan Keian

71.

Pealkiri: "Puhtsüdamlik ülestunnistus"

Autor: Allan Keian

Leheküljed: 223

Sisu: Kui ühel sumedal sügispäeval järjekordne Euroopa lend New Yorgis maabub ei reeda miski seda, et üks nendest paarisajast piirivalvuriga kohustuslikus korras silmitsi seisvast reisijast piltlikult öeldes põrgust saabus, kuid just see kirja kuulutav sõna sobib tema möödunud elu kirjeldamiseks kõige paremini. Ajal, mil õrnad käed enesekindlalt reisidokumendi pleksiklaasist putkasse tõstavad ning piirivalvuri prilliklaasid selle sisul peatuvad, on sündmuste edasiseks kulgemiseks, vaid kaks võimalust: kas ta paljastatakse või mitte, sest kõik peale foto on tolles tumepunases passis puhas võltsing.
"Welcome to America!" lausub vormis mees pärast väikest mõttepausi koguni naeratades ning ulatab halba aimamata purpurkaaned tagasi. Maria Vogel – jäi see rasvaste tähtedega passi trükitud nimi teda miskipärast kummitama. Tormilised seiklused New Yorgi kõrgseltskonnas, hullumeelne elupõletamine Miami Beachi lummavates kuurortides sadadesse miljonitesse küündinud hiiglaslike pangaarvete ning mitmete eneseleidmistega, kui mõne aasta pärast on see võltsnimi Ameerika Ühendriikide üks tuntumaid ning tema kaunis nägu särab pea kõigi meediaväljaannete esilehtedel. Kuidas saab ühest võltspassiga riiki tunginud Eesti koolitüdrukust loetud aastate pärast USA silmapaistvaim preili?

Enda arvamus: Lootsin südamest, et teine osa on parem, kuid tegelikult oligi see veelgi hullem. Isegi noorsooromaani võistluse osavõtjate jutud on tunduvalt reaalsemad ja loogilisemad. Jutt oli lihtsalt nii fantaasiarikas, et süda läks pahaks. Selliste raamatute puhul peaks minu meelest olema asi enam-vähem loogiline, aga see peategelane oli kord ülirikas, siis ülivaene, ülituntud, seltskonnast välja visatud ja ta astus ühte ämbrisse sada tuhat korda, järsku oli tema suurimaks sooviks saada moeloojaks, kuigi eelmises raamatus tahtis ta olla kõige enam modell, siis oli ta ülitark (murdis mingisse börsiasja sisse), aga järgmisel hetkel juba nii loll, et jäi kõigest ilma. Ei ole loogiline. Ainuke pluss on see, et autor on sellesmõttes edasi arenenud, et kasutab rohkem igasuguseid kirjeldusi.
Hinnang: 4/10


No comments:

Post a Comment